MOBILNOST U TURSKU

MOBILNOST U TURSKU

14. srpnja 2024.

Mobilnost nastavnika u sklopu Erasmus projekta Clean Environment – Clean School Climate održala se u Trabzonu u Turskoj od 6. do 10. srpnja 2024. Na mobilnosti je sudjelovalo tri profesora iz Srednje škole Valpovo: Krunoslav Vukelić, Zdenka Lončarić i Željko Štanfelj. Smještaj je bio osiguran u hotelu Feza u samom centru grada.

Trabzon je grad na obali Crnog mora na sjeveroistoku Turske u prošlosti znan kao Trapezus ili Trapezunt. Nastao je na povijesnom Putu svile, te je oduvijek bio sjedište brojnih naroda, sa svojim religijama, jezicima i kulturom (lonac naroda). Preko Trabzona su stoljećima vodili trgovački putevi za Iran, Rusiju i zemlje Kavkaza. Trabzon ima tipičnu crnomorsku klimu, s kišom tijekom cijele godine. Ljeti su prosječne temperature od 23 – 28°C, a zimi rijetko padaju ispod nule. Temperatura mora je između 20 – 25°C. Danas grad Trabzon s okolicom ima oko milijun stanovnika.

Naš domaćin, ujedno i jedan od osnivača, upoznao nas je s nevladinom organizacijom Çağdaş ve Yenilikçi Eğitimciler Derneği  koju je osnovalo nekoliko učitelja s namjerom da mladima u njihovoj lokalnoj zajednici pruže podršku za razvoj osobnih i profesionalnih vještina kako bi imali bolje šanse na tržištu rada, kao i za podizanje svijesti o svojim potrebama kada biraju sveučilište. Najviše rade u okviru Erasmus+ programa u kojem surađuju sa školama iz cijele EU, pa tako i s našom školom.

U prostorima Osnovne škole Cumhuriyet Ilkokulu smo analizirali dosadašnji rad u projektu. Uspoređivali smo dosad napravljene „zelene kurikulume“ iz likovne umjetnosti, povijesti, sporta, filozofije, matematike, znanosti. Uskladili smo formu po kojoj se trebaju doraditi svi kurikulumi i zaključili da smo odradili dobar dio posla i tako trebamo i nastaviti.

Tijekom tri dana aktivnosti domaćin nam je osigurao nezaboravna iskustva kako u samom Trabzonu tako i u njegovoj bližoj i daljoj okolici. Tako smo posjetili Cal Magarasi, koja se nalazi na 1050 metara nadmorske vidine i koja se dužinom od 4 km smatra jednom od najdužih špilja na svijetu. Na planinskom području Hacka Yaylasi upoznali smo se s tradicionalnim načinom života lokalnog stanovništva. Pješačili smo do grandioznog Sumela Monastery, grčkog ortodoksnog manastira izgrađenog prije 1600 godina u stijeni na 1200 m nadmorske visine i kojega je zaštitio UNESCO kao vrijednu kulturnu baštinu. Uz nezaobilazne obilaske tradicionalnog bazaara i hammama posjetili smo još i Ayasofya džamiju i Atatürkovu palaču koje su nam svojom ljepotom zaokružile nezaboravan doživljaj ovog prekrasnog grada.

Zadnji dan je bio rezerviran za rafting na rijeci Firtina što u prijevodu znači olujna rijeka i podjelu certifikata u večernjim satima.

Krunoslav Vukelić, Zdenka Lončarić i Željko Štanfelj