Comenius 2010./12. – We are surrounded by water, but there’s no drop to drink (Okruženi smo vodom, a nigdje ni kapi pitke vode)



Naziv projekta: “Okruženi smo vodom, a nigdje ni kapi pitke vode” („We are surrounded by water, but there’s no drop to drink“)

Agencija za mobilnost i programe EU raspisala je natječaj u okviru programa Comenius-a. Naša je Škola aplicirala i sudjelovala kao partner te je za provedbu dobila novčani iznos od 22.500,00 EUR. Ukupno je sudjelovalo 14 škola iz slijedećih zemalja: Turske, Rumunjske, Litve, Latvije, Poljske, Slovačke, Mađarske, Njemačke, Velike Britanije, Francuske, Španjolske, Portugala, Grčke i Hrvatske. Svaka je od navedenih zemalja bila domaćin jednoga susreta. Voditeljica projekta naše škole je bila nastavnica Paula Tomaš, prof. engleskog i njemačkog jezika, a u mobilnost su bili uključeni brojni nastavnici i učenici naše škole. Prva je mobilnost provedena u Turskoj krajem listopada 2010., a projekt je trajao dvije godine. Naša je Škola bila domaćin susreta u rujnu 2012.godine.
Ciljevi su ovoga projekta bili upoznati učenike s ciklusom vode u prirodi, naučiti kemijski sastav, svojstva i uporabu, upoznati sve izvore vode, razumjeti vrijednost vode u svakom obliku života na zemlji, upoznati se s korištenjem vode tijekom vremena i u svakodnevnome životu, istražiti vezu između vode i religije i običaja, ozbiljno razmisliti o zagađenju vode, pretjeranome korištenju i novim načinima kako ju sačuvati, razviti svijest o očuvanju izvora pitke vode, razviti kritičko mišljenje i pozitivan stav prema okolišu, razviti vještine istraživanja, sakupljanja i obrađivanja informacija, procijeniti i predstaviti činjenice i informacije, upoznati razne organizacije, tijela i ljude koji rade s ovom temom, približiti europske zemlje jednu drugoj, te dobiti priliku upoznati kulturu i tradicije vezane uz vodu ostalih europskih škola.
Sve smo aktivnost redovito objavljivali na web – stranici projekta, a projekt je zaključen objavljivanjem Ekološkog vodiča.

Stranice projekta:



AKTIVNOSTI I DOGAĐANJA:


EUROPA U SREDNJOJ ŠKOLI VALPOVO (18. – 23. rujna 2011.)

Srednja je škola Valpovo bila domaćin sedmoga sastanka projekta „We are surrounded by water, but there is no drop to drink“, kojega je odobrila Agencija za mobilnost i programe EU kao dio Comenius programa za cjeloţivotno učenje. Posjetilo nas je 29 djelatnika i 16 učenika osnovnih i srednjih škola iz deset (od ukupno trinaest) zemalja partnera, i to iz Francuske, Grčke, Latvije, Litve, Mađarske, Poljske, Portugala, Rumunjske, Slovačke i Velike Britanije.
Partneri su stigli u nedjelju, 18. rujna, a otišli u petak, 23. rujna. Profesori su bili smješteni u hotelu Villa Valpovo, a učenici kod obitelji domaćina. U ponedjeljak, 19. rujna, partnerima je priređen svečani doček ispred Srednje škole Valpovo, nakon čega im je pripremljena priredba u sportskoj dvorani, na kojoj su nastupili školski zbor i plesna grupa Srednje škole Valpovo, mažoretkinje te plesači KUD-a „Valpovo 1905.“.
Djelatnici su Srednje škole Valpovo za goste pripremili ručak u prostorijama škole, a nakon ručka gosti su u konferencijskoj dvorani hotela pokazali učeničke radove, koje su učenici bili pripremili prije sastanka u Hrvatskoj. Učenički je zadatak bio pokazati kreativnost u obliku video uradaka, crteža i slika te su još jednom pokazali kako je Europa puna mladih umjetnika.
Nakon večere u hotelu, goste su svirkom zabavljali učenici i profesori Srednje škole Valpovo, te su ples i pjesma potrajali do kasnih večernjih sati. U utorak, 20. rujna, naši su gosti posjetili Belišće d.d. gdje im je objašnjeno kako se Drava pretvara u pitku vodu, a nakon toga smo goste odveli u Zagreb, gdje su ručali i razgledavali uži dio grada. Na Plitvice smo stigli u kasnim večernjim satima. Nakon obilaska Plitvičkih jezera i ručka u srijedu, 21. rujna, posjetili smo s gostima Rastoke te smo se u hotel u Valpovu vratili oko ponoći. Četvrtak, 22. rujna bio je rezerviran za posjet Kopačkom ritu. Nakon ručka u Tikvešu, bili smo gosti na eko gospodarstvu Orlov put, gdje nam je ponuđena degustacija eko proizvoda poput ajvara, soka i pekmeza. Nakon degustacije gosti su dobili priliku razgledati gospodarstvo te i sami kupiti eko proizvode. Kasno smo popodne proveli u obilasku Bizovačkih toplica, gdje su nas srdačno dočekali uz piće dobrodošlice. Nakon večere u hotelu u Valpovu, gostima smo podijelili poklone, a posljednji poklon sastanka u Hrvatskoj bio je nastup KUD-a „Valpovo 1905.“. Gosti su napustili Valpovo u petak, 23.rujna u jutarnjim satima.
Svima nam je ovaj sastanak, kao i sam projekt, veliko i dragocjeno iskustvo, te smo, osim rada na samome projektu, ostvarili mnoga prijateljstva sa školama diljem Europe. Nadamo se kako ćemo u budućnosti sudjelovati u još mnogim projektima te našoj školi dati europsku dimenziju.

Paula Tomaš Ivandić, prof

Wordpress Gallery Plugin Free


We are surrounded by water, but there’s no drop to drink“
„OKRUŽENI SMO VODOM, A NIGDJE NI KAPI PITKE VODE“

Srednja se škola Valpovo uključila u međunarodni projekt multilateralnog školskog partnerstva pod nazivom „Okruženi smo vodom, a nigdje ni kapi pitke vode“. U projektu, osim naše škole, sudjeluje trinaest osnovnih i srednjih škola iz Turske, Rumunjske, Litve, Latvije, Poljske, Slovačke, Mađarske, Njemačke, Velike Britanije, Francuske, Španjolske, Portugala i Grčke. Svaka je od navedenih zemalja domaćin jednoga susreta, na kojemu će predstavnici škola predstaviti radove svojih učenika, te sudjelovati u panel diskusijama.
Ciljevi su ovoga projekta upoznati djecu s ciklusom vode u prirodi, naučiti kemijski sastav, svojstva i uporabu, upoznati sve izvore vode, razumjeti vrijednost vode u svakom obliku života na zemlji, upoznati se s korištenjem vode tijekom vremena i u svakodnevnome životu, istražiti vezu između vode i religije i običaja, ozbiljno razmisliti o zagađenju vode, pretjeranome korištenju i novim načinima kako ju sačuvati, razviti svijest o očuvanju izvora pitke vode, razviti kritičko mišljenje i pozitivan stav prema okolišu, razviti vještine istraživanja, sakupljanja i obrađivanja informacija, procijeniti i predstaviti činjenice i informacije, upoznati razne organizacije, tijela i ljude koji rade s ovom temom, približiti europske zemlje jednu drugoj, te dobiti priliku upoznati kulturu i tradicije vezane uz vodu ostalih europskih škola.
Naši će učenici i nastavnici moći otkriti stavove ostalih zemalja prema okolišu, posebno vezano uz vodu. Štoviše, dobit će priliku naučiti nešto o problemima s vodom diljem Europe. Tim će se problemima baviti u sljedećim temama: Voda kao izvor inspiracije u umjetnosti, književnosti, religiji, tradiciji i ritualima Problemi s vodom i okolišem Voda i znanost Voda i njena povezanost sa slobodnim aktivnostima Povijest vode Suradnja i izmjena ideja između škola bi bio glavni cilj kako bi se postigao demokratski stav i zajedničko europsko shvaćanje vrijednosti vode i važnosti za naš opstanak.
Prvi se sastanak održava u Turskoj krajem listopada, a učenički je zadatak bio napisati pjesmu ili sastav na temu „Voda“. Djelatnici su Srednje škole Valpovo, koji su se aktivno uključili u projekt, sve radove pročitali i odabrali tri najbolje pjesme, odnosno sastava, koji su poslani u Tursku kako bi se napravila knjižica s najboljim radovima svih zemalja sudionica.
Projekt traje dvije godine, a zaključuje se objavljivanjem Ekološkog vodiča.

Voditeljica projekta: Paula Tomaš, prof.