6. MILENIJSKO NATJECANJE IZ KREATIVNE INDUSTRIJE

6. MILENIJSKO NATJECANJE IZ KREATIVNE INDUSTRIJE

9. prosinca 2024.

Na osječkom Ekonomskom fakultetu (EFOS) u četvrtak 05.12.2024. je otvoreno sada već tradicionalno Milenijsko natjecanje iz kreativne industrije za osnovnoškolce, srednjoškolce i studente, koji se natječu u izradi različitih rješenja koja su povezana s kreativnom industrijom.

Tijekom tri dana ova je visokoškolska ustanova ugostila više od 400 međunarodnih sudionika šestog izdanja ovog natjecanja, u kojem sudjeluje 110 natjecateljskih ekipa koje dolaze iz svih krajeva Hrvatske, ali i Italije, BiH, Poljske, Slovačke i Indije.

Na ovogodišnjem Milenijskom natjecanju ponuđene su  četiri teme: Glagoljica, mitologija, put svile i vodik. Natjecatelji su mogli ponuditi svoja rješenja kroz 12 sektora kreativne industrije. Arhitektura, audiovizualna umjetnost, kulturna baština, glazba, izvedbene umjetnosti, knjiga i nakladništvo, mediji, oglašavanje i tržišne komunikacije, primijenjene umjetnosti, računalne igre, vizualne umjetnosti.

Našu školu su ove godine predstavile učenice 4. razreda ekonomskog smjera, organizirane u dva tima. Jedan tim su bile Tanja Katalinić, Petra Todorović i Ema Pavošević. Djevojke su ponudile rješenje iz područja mitologije. Osmislile su, kreirale i napravile maketu valpovačkog dvorca Norman Prandau od čačkalica i kartona. Na taj način su povezale 3 sektora:  Vizualne umjetnosti, dizajn i arhitekturu. Intencija izrade makete je bila istaknuli ljepotu i impozantnost same građevine, ali ujedno i inspirirati posjetitelje i stanovnike Valpovštine na istraživanje naše kulturne baštine. Cilj je razvoj kulturnog turizma ne samo grada Valpova nego i cijele Valpovštine, održavanje kulturne baštine i promocija Valpova kao turističke destinacije. Učenice vođene mentoricom Tatjanom Andraković su dobile velike pohvale prosudbenog povjerenstva za svoje ponuđeno rješenje.

Lea Šimić, Ana Marija Šimošić i Iva Šafran sačinjavale su drugi tim pod mentorstvom Kristine Najcer Bračevac. One su se odlučile za temu put svile. Na veoma kreativan i slikovit način prikazale su put svile iz Kine do Europe. Maketa izrađena od glinamola, svilene tkanine, kamenčića i pjeska također je ostavila prosudbeno povjerenstvo bez teksta. Povezujući dva kreativna sektora: Vizualne umjetnosti i dizajn učenice su svoje ideje pretvorile u konkretan proizvod.

S ponosom možemo istaknuti da je od ukupno 6 Milenijskih natjecanja iz kreativne riznice naša škola sudjelovala na njih 5.

Kristina i Tatjana