NOVI ERASMUS+ KA2 PROJEKT ZAPOČEO ODLASKOM  U HLADNU NORVEŠKU

NOVI ERASMUS+ KA2 PROJEKT ZAPOČEO ODLASKOM U HLADNU NORVEŠKU

15. prosinca 2023.

Novi dvogodišnji Erasmus+ KA2 projekt partnerstva za suradnju, inovacije i razmjenu dobre prakse, pod nazivom “Clean Environment-Clean School Climate”, započeo je uvodnim sastankom u Norveškoj (7. – 11.12.2023.). U projektu sudjeluju škole iz sljedećih zemalja: Norveške, Turske, Austrije, Grčke, Italije, Rumunjske i  Hrvatske.

Naš je domaćin bila srednja strukovna škola „Valdres vidaregåande skule“ iz gradića Leire koji se nalazi u poznatom nacionalnom parku u regiji Valdres. Kraj je poznat kao važno turističko središte s brojnim hotelima, izletištima, skijalištima, kupalištima i dr. turističkim ponudama. Boraveći nekoliko dana na tom području doživjeli smo ljepotu krajolika, ali i izuzetno hladnu klimu gdje se temperatura nerijetko spuštala oko -20 °C. Zapazili smo visoku ekološku i energetsku osviještenost norveškog stanovništva, kao i primjenu obnovljivih izvora energije.

Na uvodnom su sastanku školu predstavljali nastavnici Željko Štanfelj i Marija Jutriša te ravnateljica škole Svjetlana Kalpić. Sastanak je dobra prilika za upoznavanje partnerskih škola, detaljnije određivanje svih planiranih aktivnosti, budžeta, kao i datuma odlazaka na mobilnosti u sve zemlje, sudionice projekta. Projekt je izuzetno zahtjevan, a osim pripreme učenika i nastavnika za mobilnosti predviđeni su redoviti webinari, izrade kurikuluma, pedagoške radionice, sudjelovanje na eTwiningu i sl.

Ljubazni su nam domaćini predstavili svoju školu koja je odlično opremljena i uređena, a školuju učenike za: zdravstveni sektor, elektromontere, električare, automehaničare, graditelje drvenih kuća, stolare, tehničare za izolaciju i zaštitu kuća i dr. Tako smo imali prilike vidjeti jedan sasvim drugačiji model školovanja učenika, razgovarati s njima i nastavnicima te razmjenjivati iskustva i primjere dobre prakse.

Zadnja smo dva dana boravili u Oslu, glavnom gradu Norveške. Osim službenog dijela predviđenog programom, ostalo nam je dovoljno vremena za obilazak povijesnih, kulturnih i turističkih atrakcija grada.

Pri ulazu u grad Oslo, sa morske strane, vidljiva je Radhuset ili gradska vijećnica, građevina sa dva impresivna tornja u kojoj se do 1950. godine dodjeljivala Nobelova nagrada. Posjetili smo zgradu Nobelovog centra za mir u kojem se danas dodjeljuje Nobelova nagrada, popularnu modernu građevinu opere, muzej Munch posvećen norveškom slikaru Edvardu Munch-u te nezaboravni park Vigeland, najveći park skulptura na cijelom svijetu, koje je napravio norveški kipar Gustav Vigeland. Vidjeli smo tvrđavu Akershus, kraljevsku palaču i posjetili poluotok Bygdoy gdje su smješteni najpoznatiji norveški muzeji.

Tako smo posjetili: Norveški morski muzej, Fram muzej, Kon-Tiki muzej, Norveški narodni muzej i  Muzej vikinških brodova. Bili smo na brodu Fram korištenom u istraživačkim ekspedicijama na Arktik i Antarktiku pod vodstvom istraživača Roalda Amudsena koji je sa svojom posadom prvi stigao do Južnog pola. Odmah pored Fram muzeja nalazi se Kon-Tiki muzej posvećen norveškom istraživaču Thoru Heyerdahlu, koji je 1947. godine vodio ekspediciju i plovio preko Tihog oceana. Cilj je bio dokazati da je prekooceanska plovidba s juga prema sjeveru bila moguća u prapovijesno doba. Vidjeli smo i splav Ra-II koji je napravljen po uzoru na egipatske brodove iz doba vladavine faraona kojim je Heyerdehl plovio iz Maroka do Kariba. Ušli smo u prvi norveški prekooceanski turistički brod, gledali način gradnje vikinških brodova te bili impresionirani drugim izlošcima u spomenutim muzejima.

Muzej povijesti norveške kulture nalazi se na otvorenom, u kojem je prikazano kako se živjelo u Norveškoj u proteklih pet stoljeća. Razgledavanjem kroz šetnju pokraj autentičnih kuća, starih radionica, drvenih skladišta i trgovina, preseljenih na ovu lokaciju iz različitih dijelova Norveške, može se vidjeti ukupno 160 građevina. Za svaku je kuću napisano odakle je preseljena i tko je u njoj živio.

Dojam je upotpunilo i blagdansko raspoloženje, uređenost i okićenost trgova i ulica, a osobito je interesantan božićni sajam koji je bio prepun posjetitelja i turista

Željko Štanfelj, Marija Jutriša i Svjetlana Kalpić