O knjižnici

Knjižnica Srednje škole Valpovo smještena je u prizemlju školske zgrade, na pristupačnom mjestu, neposredno do ulaznih vrata. Trenutno raspolaže fondom od 8880 knjiga koji obuhvaća lektiru, stručnu literaturu, referentnu zbirku i djela zabavne književnosti te se redovito osuvremenjuje novim naslovima za potrebe učenika i nastavnika. Fond je u otvorenom pristupu i u cijelosti je uveden u računalni program. Na taj je način omogućena elektronička posudba knjiga, olakšan je uvid u knjižnu građu kao i u evidenciju posudbe za učenike i nastavnike.

Svake godine nagrađujemo učenike koji su bili najčešći posjetitelji knjižnice i koji su pročitali najviše knjiga. Sve su informacije o knjižnici uređene i redovito se ažuriraju na mrežnoj stranici Škole. Postavljena je i poveznica na mrežni katalog knjižnice pomoću koje svatko može samostalno pretražiti posjeduje li naša knjižnica traženu građu

Osim odgojno – obrazovnih sadržaja koji uključuju pomoć pri izboru knjige, upućivanje u čitanje književnih djela i stručne literature te u načine i metode rada na istraživačkim zadaćama, pomaganje u pripremi i obradi zadane teme, sustavno upućivanje u rad knjižnice te uvođenje u temeljne načine pretraživanja i korištenja izvora informacija i sl., knjižničar obavlja i stručne poslove vezane uz organizaciju samoga rada u knjižnici te izgradnju, stručnu i tehničku obradu fonda te zaštitu knjižnične građe.

Težimo tome da knjižnica postane mjesto gdje će se naši učenici rado okupljati i boraviti, upotpunjavati svoje nastavne sadržaje i iskazivati kreativnost u nastavnim i izvannastavnim aktivnostima. I to je jedan od razloga zbog kojega bismo u budućem razdoblju trebali iznaći rješenje za premještanje knjižnice u veći prostor koji će zadovoljiti sve standarde i potrebe učenika. Time će školska knjižnica unaprijediti odgojno – obrazovni proces, jer će na odgovarajući način moći kvalitetnije pružati pomoć u učenju i poučavanju te poticati istraživački duh učenika i duhovno ozračje Škole kojemu težimo.

Napisala: Martina Peranić, knjižničarka

RADNO VRIJEME:

Ponedjeljak Utorak Srijeda Četvrtak Petak
8:00 – 14:00 12:00 – 18:00 8:00 – 14:00 12:00 – 18:00 8:00 – 14:00

MLADI NOVINARI

U sastavu rada knjižnice naši su učenici uključeni u Novinarsku skupinu, a u suradnji s nastavnicama Hrvatskoga jezika ostvaruju kvalitetnu suradnju i provedbu planiranih aktivnosti:

• informiranje zajednice o radu Škole i postignutim rezultatima
  • praćenje različitih zbivanja, obilježavanje važnih događaja u Školi i oko nje
  • promicanje kulturnih i zabavnih sadržaja
  • kreativno provođenje slobodnoga vremena
  • usvajanje, utvrđivanje i proširivanje znanja o novinarskim formama i o osobinama novinarskoga stila
  • poticanje novinarskoga stvaralaštva – funkcioniranje medija i razvijanje medijske kulture
  • svladavanje novinarskoga umijeća kao vještine medijskoga izražavanja
  • otkrivanje i poticanje posebnih sklonosti, kreativnosti i sposobnosti učenika
  • razvijanje sposobnosti za samostalni istraživački rad, promoviranje Škole i njenih mnogobrojnih aktivnosti unutar zajednice.