Biti Bolji-Be Better


BITI BOLJI – BE BETTER je projekt edukativno – kreativnog sadržaja koji omogućuje poticanje mladih na učenje poduzetničkih vještina, educiranje o poduzetništvu, poticanje poduzetništva u mladih, stjecanje znanja, poticanje stvaralaštva, izvrsnosti i inovativnosti, aktivno sudjelovanje u području održivog razvoja, poticanje ekološke svijesti,.. Sva ova znanja su za opće dobro i potrebna su mladim ljudima i razvoju zajednice.

Poveznica na stranicu:


AKTIVNOSTI I DOGAĐANJA:


BITI BOLJI – BE BETTER 2019.

U sklopu projekta „Biti Bolji-Be Better“, 8. travnja 2019. godine, gost dvije škole u Osječko-baranjskoj županiji bio je osnivač i savjetnik Uprave tvrtke PIP d.o.o., Ivan Bračić, koji je ujedno i predsjednik Udruge inovatora Hrvatske (UIH).

Za 90 učenika Trgovačke i komercijalne škole „Davor Milas“ Osijek, te 60 učenika Srednje škole Valpovo održao je predavanja na temu Biti menadžer/poduzetnik, u kojima je istaknuo je da je
PIP društveno odgovorna tvrtka koja je izrasla iz obiteljske tradicije bavljenja pčelarstvom još od 1930. godine. Učenicima se predstavio kao privilegirani poduzetnik, iz razloga što je svoj hobi pretvorio u vrlo uspješan posao, a tvrtka PIP d.o.o. ove godine obilježava 30 godina poslovanja te je lider u svojoj branši u Hrvatskoj i regiji, koja trenutno ima oko 40 zaposlenih. Sjedište tvrtke je u Pisarovini, a ima poslovnice u Zagrebu, Splitu, Osijeku i Rijeci, tvrtku-kćer u Velikoj Kladuši

te poslovnicu u Sarajevu. PIP-ovi proizvodi osvojili su 70-ak prestižnih nagrada i priznanja u Hrvatskoj, Eu i u svijetu. Kroz puno mudrih savjeta, gospodin Bračić je učenicima predočio svoj životni poduzetnički put te s radošću odgovarao na zanimljiva pitanja koja su mu postavljali i poručio je svima:
„Nije ograničenje tehnologija nego kreativnost. Iako se tehnologija često definira kao skup znanja i iskustva, očito u prethodnoj izreci pod tehnologijom se misli na pogonsku opremu, strojeve. Znači kreativnost, ideja, klik u pravom trenutku. Ne može se sjesti za stol, računalo ili negdje i reći idem nešto smisliti. Naravno treba tragati, čitati, razgovarati, puno slušati, znati čuti, ali tu nema recepta.“

Na kraju smo saznali da je autor edukativne slikovnice o pčelama i pčelinjim proizvodima pod nazivom „Pčelica Pipa, Upoznaj me“ upravo Ivan Bračić, kojem zahvaljujemo na ovim inspirativnim predavanjima u ime redakcije časopisa Poduzetnik, Udruge Biti Bolji kao i svih učenika i profesora koji su ga imali priliku poslušati, a zahvaljujemo i Zagrebačkoj banci d.d., našem sponzoru koji podržava ovakve društveno odgovorne projekte.

Izvor: valpovština.info


BITI BOLJI – BE BETTER – Ognjen Bagatin

Srednja škola Valpovo ugostila je predavača, gospodina Ognjena Bagatina, ravnatelja obiteljske tvrtke Poliklinike Bagatin koja se bavi dermatologijom, stomatologijom i kozmetologijom. Susret s gospodinom Bagatinom, kao i cjelokupno predavanje za učenike ekonomskih usmjerenja i svih koji su mogli nazočiti, organizirale su kolegice, profesorice Monika Markota i Kristina Najcer Bračevac u četvrtak 12. travnja 2018. u učionicama 35/36. Tema je ovoga predavanja bila: Kako biti najbolji menadžer, poduzetnik i lider (Be better). Gospodin Bagatin predavanje je započeo zanimljivim i slikovitim primjerom o kineskom bambusu koji možemo zalijevati, okopavati i brinuti se o njemu, ali on ne mora odmah izrasti, tj. nećemo odmah vidjeti rezultate svoga rada i truda. No jednoga dana bambus će izrasti i do nekoliko metara u visinu. „Što je tomu razlog?“, postavljeno je pitanje na koje je trebalo dati mudar odgovor. Objasnio im je kako je bambus sve to vrijeme ipak rastao i razvijao se, ali mi to nismo mogli vidjeti jer se Stranica 64 proces odvijao pod zemljom. Naime, plodove našega truda i rada često ne primjećujemo u trenutku kada se najviše tomu nadamo pa dolazimo u iskušenje da odustanemo od svega započetoga. Poruka bi bila da svoje vještine trebamo izgrađivati, njegovati i ustrajati u nadi ostvarenja uspjeha bez obzira na životne padove, nesuglasice i odbijanja. Ovo je predavanje na duhovit, zanimljiv i pomalo komičan način učenicima dočaralo razne životne situacije u kojima ne bismo smjeli tako olako odustati od zacrtanih ciljeva, kako je, prije svega, potrebno dobro preispitati financijsku situaciju i načiniti plan prije nego započnemo bilo kakav projekt ili se upuštamo u neke ozbiljnija poslovna ostvarenja. Na kraju je svima učenicima uputio nekoliko završnih riječi koje su se odnosile na međusobno poticanje u radu svih koji nas okružuju jer dobra suradnja i realno zacrtani ciljevi najbolji su temelj za daljnje napredovanje, dobro poslovanje i uspjeh.

Wordpress Gallery Plugin Free


BITI BOLJI – BE BETTER – Zijah Sokolović

23. 10. 2017. našu je školu posjetio poznati autor, redatelj i glumac Zijah Sokolović u sklopu aktivnosti projekta Be Better koji se u našoj školi provodi već 4. godinu. Druženje se odvijalo u ugodnoj atmosferi, uz smijeh i zabavu. Glavna tema ovog predavanja je bila poveznica između kazališta kao institucije i kazališta u stvarnom životu u kojem mi imamo glavnu ulogu. Svatko od nas ima ulogu kao prijatelj, roditelj, nastavnik, učenik, svaki dan smo u nekoj vrsti kazališta. Na kraju predavanja, učenici su postavljali pitanja vezana uz rad i privatan život glumca. Na kraju smo ga ispratili sa velikim pljeskom jer … bili smo u kazalištu, a svaka predstava baš tako završava. Evo nekoliko utisaka naših učenika:

Što ti se najviše svidjelo na predavanju? “To što je Zijah zanimljiv kao osoba, mogli smo mu postaviti pitanja iz privatnog života i na svako pitanje nam je dao odgovor, pa makar nije bilo vezano uz njegovu glumačku karijeru.” Marijana, 3.ek

Je li glumac Zijah Sokolović ispunio tvoja očekivanja? Jesi ga zamišljala drugačijim? “Da. U potpunosti je ispunio sva moja očekivanja. Odgovorio nam je na svako pitanje koje smo ga pitali, dobro nas je nasmijao i zapravo pokazao kako se svijet može gledati s tisuću stajališta.“ Tara, 3.ek

Rekao je da je cijeli svijet zapravo kazalište. Kako bi objasnio to. “Tako što bez obzira gdje i kada se nalazimo možemo nešto odglumiti na drugačiji način, odnosno cijeli naš život je gluma.“ Marko, 3. ek

Kako ti se svidio Zijah Sokolovic i zašto? “Zijah Sokolovic mi se jako svidio jer je bio dosta otvoren, zanimljiv i opušten te nam je dao mogućnost da ga pitamo bilo što je nas je zanimalo o njemu, ali i općenito.“ Mirta, 3. ek

Kako si ti doživjela predavanje Zijaha Sokolovića? Učenica Tina Birovljević 3.ek: Stranica 18 „Predavanje je bilo vrlo zanimljivo i poučno. Naučila sam da svijet trebamo gledati i iz drugog kuta, odnosno da svatko od nas glumi. Bio je baš simpa! Nasmijavao nas je i naučio mnogočemu.“ Što mi možeš reći o predavanju Zijaha Sokolovića? Učenik Ivan Kelava 3.ek: „Njegova izvedba bila mi je zabavna, atmosfera je bila odlična i jako mi se svidio kao osoba. Budući da sam ga nekada znao vidjeti na televiziji, drago mi je da sam ga vidio uživo.“

Što ti se svidjelo u jučerašnjoj izvedbi Zijaha Sokolovića? Učenica Tamara Mitrić 3.ek: „Posebno mi se svidjelo to kako je u svoje predavanje unio određenu dozu humora. Vjerujem da su i ostali, kako i ja, uživali na ovome predavanju jer smo mogli čuti dosta činjenica koje se događaju u stvarnom životu.“

Kako si ti doživjela Zijaha Sokolovića? Učenica Ivana Malarić 3.ek: „Paaa, kada sam ušla u prostoriju, mislila sam da će to biti nešto dosadno i naporno te da će pričati o ozbiljnim stvarima u čemu se ja baš ne snalazim. No kada se počeo šaliti s nama bilo mi je baš dobro, opustila sam se i nasmijala. Ima to nešto u sebi što oraspoloži ljude.“

Što ti se svidjelo u jučerašnjem predavanju Zijaha Sokolovića? Učenica Emma Torjanac 3.ek: „Znam da mi se u početku nije sviđalo jer sam se uplašila njegovog ozbiljnog pogleda, sjedio je mirno i promatrao svakog učenika od glave do pete, ali kada je počeo govoriti opustila sam se, oba sata su prošla zabavno. Svidjelo mi se baš sve, od njegovog obraćanja prema nama pa sve do njegovog fantastičnog završetka mahanjem rukom. Ni na trenutak nisam požalila što sam došla na to predavanje.“

Novinarska grupa

Wordpress Gallery Plugin Free


BITI BOLJI – BE BETTER – Jelka Kujundžić

Dana 28. ožujka 2016. u školi smo imali goste u sklopu projekta Be Better. To je projekt edukativno-kreativnog sadržaja koji omogućuje poticanje mladih na učenje poduzetničkih vještina, educiranje o poduzetništvu, poticanje poduzetništva u mladih, stjecanje znanja, poticanje stvaralaštva, izvrsnosti i inovativnosti, aktivno sudjelovanje u području održivog razvoja i poticanja ekološke svijesti. Sva ova znanja su opće dobro i potrebna su mladim ljudima i razvoju zajednice. Ovo nije prvi put da naša škola sudjeluje na ovakvom predavanju.

Tako nam je ovaj put u goste došla gospođa Jelka Kujundžić. Njezino predavanje su pozorno slušali učenici 2. i 4. ekonomskog razreda. Iz ovoga predavanja smo mogli puno toga naučiti. Glavni cilj predavanja bio je slijediti svoje snove, usavršavati svoje talente i boriti se za to. Gospođa Kujundžić nam je iznijela svoju životnu priču. Nakon završenog ekonomskog fakulteta, cijeli život je radila u Saponiji. Nakon što je otišla u mirovinu, s 50 godina, stavila je sve na kocku. Kupila je odmaralište na moru, mjesečna rata je dostizala čak 34 000,00 kn, ovisno o tečaju. No, uspjela je otplatiti taj kredit u 6 mjeseci. Sada, to odmaralište iznajmljuje. Nakon složene obiteljske situacije, vraća se u Osijek gdje ostvaruje svoj san. Oduvijek je voljela peći kolače, a kao mlada djevojka stanovala je blizu nadaleko poznate “Ambruševe” slastičarne te ju je čika Ambruš, kako su ga tada zvali, u svom podrumu naučio praviti krempitu koju je po njegovoj recepturi pravila punih četrdeset godina. Tako je, kako se kaže, skupila sve stvari u kutiju i krenula prema svojim snovima. Podigla je kredit i kupila poslovni prostor. Govori kako joj je najteže bilo gledati toliko praznih i neiskorištenih poslovnih prostora. Odlučila se za prostor u Sunčanoj ulici u Osijeku. Kada smo ju zapitali zašto je kupila baš taj prostor jer se ne nalazi na najboljoj lokaciji, zbog nemogućnosti pristupa automobilom, rekla je: “Baš u inat”. Tako otvara svoju slastičarnicu „Sunčana“ s nekoliko zaposlenika. Nakon otvorenja, dugo vremena su samo dijelili svoje kolače te na taj način privlačili kupce. Iako je prvo zanemarivala snagu medija, uspjeli su je nagovoriti za prvi članak u Glasu Slavonije gdje je izašla na naslovnici! Nakon toga dobivala je razne pozive i ponude od mnogih TV kuća i novina. Tako je krempita i postala njezin brend – Osječka krempita Jelke Kujundžić. Sada je vrlo poznata slastičarka, sve je zaludila svojim krempitama, a ponekad bi red bio dug čak i do pola ulice. Njezina krempita ne sadrži nikakve umjetne arome, sve samo prirodne i svježe sirovine! Ima čak i dobavljača iz Valpova. Imala je puno prepreka, ali sve ih je uspjela savladati uz pomoć svoje tvrdoglavosti i napora usmjerenih prema pravdi. Sada svi znaju za nju, dolaze joj ljudi ne samo iz cijele Hrvatske, nego i iz cijelog svijeta, a čak je i dobila ponudu za franšizu iz Beograda. Nema bolje krempite od njezine. Ne želi da njezina krempita ostane zaboravljena pa će jednoga dana svoju slastičarnicu prepustiti svojim djelatnicama. Na kraju nam je poručila da slušamo svoj unutarnji glas, da ne dopustimo da nam itko išta nameće jer, ako ne radimo ono što želimo i volimo, nećemo biti zadovoljne osobe u životu.


BITI BOLJI – BE BETTER – Jozo Berečić

Uobičajeni školski dan, 20. siječnja 2016. godine u Srednjoj školi Valpovo za nas učenike 2., 3., i 4. razreda ekonomskog usmjerenja uveličan je predavanjem „Be better“ u okviru časopisa Poduzetnik od strane direktora gospodina Vlade Mihajlović i urednice časopisa gospođe Mirjane Glavaš te njihovog gosta, gospodina Joze Berečić ispred Lions kluba. Okupirani školskim brigama i obavezama pristupili smo predavanju svatko sa svojim mislima i nagađanjima što ono donosi.

Već na početku, zahvaljujući iskrenom i zanimljivom predstavljanju same povijesti rada časopisa, rado smo se odazvali na interakciju koja se održala do samoga kraja predavanja, a toplo se nadamo da ni tu nije kraj ovoj suradnji. Kroz predstavljanje raznih provedenih projekata i događaja, realnih podataka, druženja sa raznim manje ili više poznatim osobama, istinitim i iskrenim pričama malih ili srednjih poduzetnika o uspješnosti ili bankrotu i raznim drugim sve zanimljivijim temama zaintrigirali su većinu i potakli na suradnju. Ponudom različitih načina sudjelovanja u suradnji s njima uspjeli su nam odvratiti misli od školske svakodnevice i izazvati samoinicijativu da se pronađemo u velikom spektru ponuđenih mogućnosti u okviru njihovih radionica.

Uz puno šale, retoričkih pitanja i iskrenosti, na suradnju su potaknuti i učenici koji kod kuće imaju bilo koji oblik obiteljskoga posla da se predstave i iznesu svoje mišljenje i sami se tim putem više uključe u rad s roditeljima, što je izazvalo pozitivan efekt.

Ovakav oblik edukacija unutar škole smatramo pravim izborom za koji ćemo uvijek biti rado otvoreni. Nadamo se da će takvih primjera biti više u daljnjem poslovanju škole, jer ono potiče ambicije i otvara nove putove za budućnost učenika. Bitno je pronaći sebe i vjerovati u sebe, jer svaki kraj može biti novi početak, a gdje ima volje ima i načina.

Učenica 4. ek. SŠ Valpovo Maja Šteković


BITI BOLJI – BE BETTER – Zlatko Rabik

AKO VJERUJEŠ MOŽEŠ TO I OSTVARITI – ovaj kišni ponedjeljak održano je predavanje o privatnom i poslovnom životu gospodina Zlatka Rabika koji se tijekom svog poslovanja suočio s brojnim nepredvidivim situacijama koje su obilježili njegov život kako u pozitivnom tako i u negativnom smislu. Odlučio je 29. 02. 2016. godine ispričati svoju priču učenicima 2., 3. i 4. razreda Srednje škole Valpovo ekonomskog usmjerenja kako bi ih inspirirao da voljom, radom i trudom i svakako vjerom u sebe mogu postići svoje ciljeve. Predavanje se održalo u sklopu projekta ”Biti bolji – Be Better”. Gospodin Rabik završio je Tekstilno-tehnološki fakultet te postao inženjerom obućarske tehnologije. Svoj mladenački san ispunio je osnovavši tvrtku Toping čija je Stranica 72 djelatnost bila proizvodnja obuće. Nakon nekog vremena poduzeće je iznenada doživjelo veliki uspjeh. Ljudi su prepoznali kvalitetu proizvoda i upravo zbog toga tvrtka Toping započinje osvajati tržište, a izum klompe s čeličnom kapicom rezultirao je zlatnom medaljom za inovaciju. Garaža u kojoj je sve počelo, veličine svega 20 m2 prerasla je u pogonsku halu veličine 1000 m2, a obiteljski posao koji je imao 10 zaposlenih ljudi porastao je na 50 radnika. Iznenada, sve je krenulo naopako. Jedne noći izbio je požar u tvornici koji je uzrokovao veliku materijalnu štetu, a direktnog krivca jednostavno nije bilo jer je posao bio rizičan. No kažu da nijedno zlo ne dolazi samo. Proizvodi koje su proizvodili imali su slična obilježja kao poznati svjetski proizvođač obuće, a na snazi je bio Zakon o zaštiti intelektualnih prava. Došlo je do zapljene sve robe sličnih obilježja vrijedne oko milijun kuna, porezna uprava blokira tvrtku, a banka ima hipoteku na građevinskom objektu. Sve nesreće koje su se dogodile rezultirale su obustavljanjem proizvodnje 2005. godine i proglašenjem bankrota. Pogonska hala u koju su uložili preko šest milijuna kuna prodana je za malo više od milijuna kuna jer su toliko dugovali banci. No, gospodin Rabik odlučio je okrenuti leđa neuspjehu i ponovno krenuti u nove pobjede. Osnovao je tvrtku ”Zlatna Nit” koja je u vlasništvu njegove supruge. Upravo uz pomoć te tvrtke svi dugovi su otplaćeni. Iz ove priče možemo vidjeti da ako vjeruješ u nešto, možeš to i ostvariti. Život nije bajka i događaji ne teku uvijek onim putem kojim bismo mi željeli i upravo zbog toga sve prepreke koje susretnemo na tom putu treba znati iskoristiti kao prednosti. Učenici srednje škole Valpovo zahvaljuju se na ukazanom vremenu gospodinu Zlatku Rabiku, direktoru časopisa poduzetnik, Vladi Mihajloviću te urednici časopisa Mirjani Glavaš. Nadamo se ponovnoj suradnji u budućem vremenu.

Ema Stanić, 4. ekonomske

BITI BOLJI – BE BETTER

U sklopu projekta „Biti Bolji-Be Better“, 8. travnja 2019. godine, gost dvije škole u Osječko-baranjskoj županiji bio je osnivač i savjetnik Uprave tvrtke PIP d.o.o., Ivan Bračić, koji je ujedno i predsjednik Udruge inovatora Hrvatske (UIH).

Za 90 učenika Trgovačke i komercijalne škole „Davor Milas“ Osijek, te 60 učenika Srednje škole Valpovo održao je predavanja na temu Biti menadžer/poduzetnik, u kojima je istaknuo je da je PIP društveno odgovorna tvrtka koja je izrasla iz obiteljske tradicije bavljenja pčelarstvom još od 1930. godine.
Učenicima se predstavio kao privilegirani poduzetnik, iz razloga što je svoj hobi pretvorio u vrlo uspješan posao, a tvrtka PIP d.o.o. ove godine obilježava 30 godina poslovanja te je lider u svojoj branši u Hrvatskoj i regiji, koja trenutno ima oko 40 zaposlenih. Sjedište tvrtke je u Pisarovini, a ima poslovnice u Zagrebu, Splitu, Osijeku i Rijeci, tvrtku-kćer u Velikoj Kladuši te poslovnicu u Sarajevu. PIP-ovi proizvodi osvojili su 70-ak prestižnih nagrada i priznanja u Hrvatskoj, Eu i u svijetu.
Kroz puno mudrih savjeta, gospodin Bračić je učenicima predočio svoj životni poduzetnički put te s radošću odgovarao na zanimljiva pitanja koja su mu postavljali i  poručio je svima: „Nije ograničenje tehnologija nego kreativnost. Iako se tehnologija često definira kao skup znanja i iskustva, očito u prethodnoj izreci pod tehnologijom se misli na pogonsku opremu, strojeve. Znači kreativnost, ideja, klik u pravom trenutku. Ne može se sjesti za stol, računalo ili negdje i reći idem nešto smisliti. Naravno treba tragati, čitati, razgovarati, puno slušati, znati čuti, ali tu nema recepta.“

Na kraju smo saznali da je autor edukativne slikovnice o pčelama i pčelinjim proizvodima pod nazivom „Pčelica Pipa, Upoznaj me“ upravo Ivan Bračić, kojem zahvaljujemo na ovim inspirativnim predavanjima u ime redakcije časopisa Poduzetnik, Udruge Biti Bolji kao i svih učenika i profesora koji su ga imali priliku poslušati, a zahvaljujemo i Zagrebačkoj banci d.d., našem sponzoru koji podržava ovakve društveno odgovorne projekte.

Izvor: valpovština.info